Databáze nemocí

Chronická bronchitida, aneb kuřácký kašel a jak jej řešit

Nejspíš jste už slyšeli výraz „kuřácký kašel“. Co se ale při takovém kuřáckém kašli děje v našem těle? Jaké jsou rizika a kam takový „obyčejný“ kašel může vést?

Chronická bronchitida je definována jako dlouhodobý kašel, který trvá tři měsíce ve dvou po sobě jdoucích letech. Je to vleklé onemocnění, při kterém dochází k tomu, že se sliznice bronchů ztlušťuje, zvyšuje se tvorba hlenů a nemocnému se hůře dýchá.

Klasický zánět průdušek (bronchitida) může mít také akutní formu, kterou zná většina populace. Příčinou bývají nejčastěji viry, může to být však způsobeno i bakteriemi (streptokoky), nebo vnějšími vlivy (klimatizace). Více si o akutní bronchitidě můžete přečíst v našem speciálním článku.

Příčiny chronické bronchitidy

Jak je už napovězeno v úvodu, největší podíl na vzniku nemoci má vdechování cigaretového kouře. Příčinou může být ale i dlouhodobá inhalace chemických látek, bakteriální a virové infekce, které se často opakují.

Sliznice průdušek je neustále drážděna, a protože se chce nějak bránit, zvyšuje se v ni tvorba imunitních buněk. Sliznice se ztlušťuje, tím pádem se snižuje prostor, ve kterém může proudit kyslík, a člověk špatně dýchá.

Projevy

Chronická bronchitida se projevuje kašlem, který je největší hlavně ráno, a je hodně produktivní (hojné vykašlávání hlenů). To je způsobeno tím, že se přes noc hleny nahromadí v průduškách.

Diagnostika

Jestliže se vydáte k lékaři kvůli dlouhodobému kašli, lékař s vámi sepíše anamnézu. Bude se vás ptát na prodělané choroby, jak dlouho máte obtíže, a samozřejmě kouření. Dále provede fyzikální vyšetření. Při poslechu plic uslyší pískání a vrzání. Lékař vás může poslat také na vyšetření, kterému se říká spirometrie.

Spirometrie je vyšetření, které zjišťuje funkčnost plic. Během vyšetření nemocný sedí a dýchá do přístroje podle instrukcí. Přístroj hodnotí například  objem vydechovaného a vdechovaného vzduchu.

Léčba chronické bronchitidy

Jestliže se u nemocného potvrdí, že trpí chronickou bronchitidou, je zcela zásadní přestat s tím, co je příčinou nemoci, tedy kouření.

Aby se nemocnému člověku lépe dýchalo, lékař mu doporučí léky, které pomáhají odkašlávat. Této skupině léků se říká expektorancia a mukolytika, a patří mezi ně například ACC, Bromhexin, Ambrobene nebo Mucosolvan.

Přírodní léčba chronické bronchitidy

Na rozpouštění hlenů může nemocný zkusit například inhalovat některé oleje, například:

Skvělým pomocníkem k rozpuštění a usnadnění vykašlání je zázvorový čaj, nebo otrlejší povahy mohou zkusit užívat syrový česnek. K uvolnění hlenů může pomoci i obklad z oleje eukalyptu, který se smíchá s kokosovým nebo olivovým olejem a přiloží se na hrudník.

Zdroje:

KOCINOVÁ, Svatava, Zdeňka ŠTERBÁKOVÁ a Šárka ERBANOVÁ. Přehled nejužívanějších léčiv: příručka pro střední zdravotnické školy. 5., aktualiz. vyd. Praha: Informatorium, 2007. ISBN 978-80-7333-059-0.

www.wikiskripta.cz

www.stefajir.cz

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button